Zpráva o hospodaření sboru ČCE v Nejdku (Prosinec 2004)

Naším hlavním úkolem jako křesťanů je zvěstovat evangelium Ježíše Krista a konat dílo lásky, nevyhneme se přitom ale ani rozhovoru o penězích. Řádný rozpočet našeho sboru na příští rok činí cca 200.000 Kč. Přibližně 95.000 Kč tvoří náklady na provoz sborových budov a prostor (plyn, elektrika, vodné, údržba, úklid, atd.), dalších 25.000 tvoří cestovné (návštěvy členů sboru, bohoslužby v Jáchymově, atd.), cca 20.000 Kč odvádíme každý rok do ústředí církve. Dalších 60.000 Kč přispíváme do fondu, ze kterého církev hradí část platu farářů. Odvádění této platby je podmínkou toho, aby sbor vůbec mohl mít vlastního faráře.

Vedle těchto nákladů na chod sboru potřebujeme každoročně další finance na různé opravy. V letošním roce jsme nákladem 90.000 Kč (z toho 60.000 Kč jsme dostali díky solidaritě ostatních sborů z celocírkevní sbírky jako dar) opravili část střechy na věži kostela. Původní krytina z pálených tašek se začala uvolňovat a ohrožovala všechny kolemjdoucí. Nahradila ji měď a celá věž je nyní pokrytá měděným plechem.

Čekají nás ale další opravy: potřebujeme opravit elektroinstalaci v kostele i na faře, chceme dokončit vydláždění cesty ke kostelu, opravu a zateplení potřebuje také fasáda fary.

Jakým způsobem můžete přispět? Především formou saláru, tj. všeobecného daru církvi. Vedle saláru, který tvoří podstatnou část darů, jsou to dále sbírky při bohoslužbách (některé z nich jsou určeny na konkrétní účel – např. na práci s dětmi ve sboru, aj.), dále jsou to dary při jubilejních a významných rodinných událostech (např. narozeniny, výročí svatby) a zvláštní sbírky (často celocírkevní, např. sbírka na Diakonii, sbírka pro církevní školy, sbírka na sociální a charitativní pomoc).

Jaký dar dát svému sboru, své církvi? Biblické svědectví a praxe první církve mluví o tzv. desátcích, tj. desetině příjmu, který má křesťan obětovat. A pro mnoho křesťanů je to zcela samozřejmé: dávají desátky ze svých příjmů.

V roce 2002 činil průměrný salár v naší Českobratrské evangelické církvi 592 Kč na jednoho „salárníka“ (tj. cca 0,34% průměrného výdělku, resp. 0,72% průměrného starobního důchodu. Salár a sbírky dohromady činily v průměru na jednoho člena církve 0,7% průměrného výdělku, resp. 1,5% průměrného starobního důchodu.

V našem sboru v Nejdku byl v loňském roce průměrný salár na jednoho „salárníka“ 253 Kč (při přepočtu na jednoho člena sboru je to dokonce pouze 65 Kč, protože ne všichni salár platí). Společně se sbírkami a dary to bylo 242 Kč na jednoho člena. Z této statistiky je vidět, že ve své obětavosti značně zaostáváme i za celocírkevním průměrem, o desátku ani nemluvě.

Znamená to ovšem také, že jsme v letošním roce nevybrali tolik, kolik potřebujeme, a zůstává nám dluh u ústředí naší církve.

Kolik jsme ochotni dát Bohu? Je to víc, než jeden rohlík denně? Jeden rohlík stojí cca 1,50 Kč, za rok to dělá (1,5x365) celkem 547,50 Kč (a průměrný salár by měl být o něco vyšší). Je to třeba 5 Kč denně? To dělá 1825 Kč za rok.

Jsme velice vděční Vám všem, kdo přispíváte svými dary. Radujeme se z toho, že i v našem sboru jsou ochotní dárci. I v našem sboru máme lidi, kteří dávají desátky. Na druhé straně máme v našem sboru členy, kteří nepřispívají vůbec nebo nedůstojnou částkou.

Víme, že ne všichni mají stejné možnosti. Bible nás ale učí a vyzývá, abychom dávali nejenom z toho, co nám zbude a co nepotřebujeme, ale abychom dávali s ochotným srdcem. Pro ty, kdo umí dávat, navíc platí  Boží zaslíbení, že i jim bude dáno a přidáno.

Nenechávejte odevzdávání saláru a sbírek na poslední chvíli na konci roku, kdy je mnoho jiných vydání. Přispívat můžete každý měsíc (například také trvalým příkazem na svém bankovním účtu). Dar rozdělený do několika částí tolik nepocítíte a sbor má pravidelný příjem během roku.

Svůj dar sboru můžete odevzdat osobně ve farní kanceláři, případně pověřeným členům staršovstva (ti Vám vydají potvrzení o převzetí daru), nebo ho poslat přímo na účet sboru u České spořitelny:

Farní sbor ČCE, č.ú.: 0801542379/0800.