Vánoční dopis 2010

že sis nás zamiloval?“ Mal. 1,1

Narodil se Ježíš v Judském Betlémě. Mat. 2,1

Vánoční dopis 2010.

Zdravím vás apoštolským pozdravením, milost vám a pokoj od Boha Otce a od Pána našeho Ježíše Krista,

Máme před sebou Advent, Vánoce, konec roku a začátek Nového roku. Můžeme se dívat zpět na končící se rok a promítat v hlavě všechno to co se událo v minulosti. Můžeme myslet na to, co se nám povedlo tvořit k dobrému, ale i to co se nám povedlo pokazit. Můžeme se rovněž dívat i do neznáma - budoucna jenž nám nabízí narození Krista a příchod Nového roku.

Čas od času slýcháme zprávy o blížícím se konci světa. Sami jsme mnohdy byli bezradní a bezmocní uprostřed bídy tohoto světa, životní pohromy, úmrtí v rodině, ztrátu zaměstnaní chlebodárce rodiny, nemoci, chudoba, nenávist, závist a mnoho dalších negativních jevů. Jež byli, jsou a vždycky budou v tomto světě. Odpor k těmto jevům a přírodním katastrofám můžou v nás budit dojem , že opravdu se blíží  konec světa. Aneb i to falešné přání, aby Bůh navždy skoncoval se světem.  Jenže dnešní svět není na tom hůř, než před 2000 lety, když Bůh posílal svého Syna, aby skrze něj svět byl spasen. Není to náš svět, ale Boží svět a my jsme jen hospodáři. Kristus se narodil pro každého z nás. Přinesl na svět naději a nikoli zkázu.

Rok nám rychle utekl a jsme zas na začátku Nového roku. S novou naději očekáváme zrození Ježíše, vyhlížíme na konec starého roku a na začátek nového roku. Skutečnost je taková, že nevíme jaké milé i nemilé zprávy číhají na nás, neznáme budoucí dni a léta.

Vánoční událost nám poukazuje na to, že přes to vše, Bůh na nás nezanevřel a nezapomněl. Bůh se snížil v naši podobě, aby nám dal naději - tam kde je zoufalství, útěchu –tam kde je žal, smích – tam kde je plač. Nepřišel nás soudit, ale spasit.

Církev kristová jste vy. Německý bohoslovec Karl Barth  píše, že církev zakládá a udržuje v tom, že člověk naslouchá Bohu. Naslouchá, protože k němu Bůh promluvil, a naslouchá, co k němu Bůh promluvil. Kde se toto děje, tam je církev, i kdyby se stávala jen ze dvou nebo tří lidí, i kdyby tito dva nebo tři nepatřili k elitě a ani ke slušnému průměru, nýbrž třeba k vyvrhelům lidstva. I tehdy, kdyby tito dva nebo tři byli zcela bezradní a sklesli v otázce, co si mají vlastně počít s tím, co slyšeli. I tehdy, kdyby neměli mít v okolí, ve společnosti, v niž žijí, žádný vliv a význam.

V tomto roce  nás opustili sestry Marta Wittková, Gertruda Utíkalová a Edita

Kopřivová, jež byli léta pilíře našeho sboru. Víme však, že v tomto světě jsme jen poutníci a nemáme zde místa zůstávajícího. Jsme vděčný Bohu za dlouhověkost těchto sester.

V pravidelném bohoslužebném životě našeho sboru se konali:    nedělní bohoslužby, „ ovečky“ (program pro děti) v pátek, pěvecký sbor v neděli odpoledne a biblické hodiny ve středu. V roce 2010 se nám podařilo získat část peněz na opravu oplocení, a zbytek bylo zaplaceno z vašich přispění, za což vám všem děkuji. Za to všechno vděčíme Panu Bohu za pomoc to úspěšné vykonat.

Proto moje přání Božího pokoje, požehnaný Advent a jen to dobré v novém roce. Požehnaný rok si přejme navzájem. Láska nechť ať je bez přetvářky, jak píše Apoštol Pavel. Žehnejme jedni druhým pozdravením pokoje.

Staršovstvo FS ČCE v Nejdku Vás zve na následující setkání:

Pravidelné programy v roce

Bohoslužby v Nejdku