Velikonoční dopis 2011

Farní Sbor Českobratrské Církve Evangelické v Nejdku

Milé sestry, milí bratři!

Milujte i své nepřátele! Snad ne moc lichotivý úvod velikonočního dopisu, ale je třeba si uvědomit, že proto Kristus umřel na kříži. Církev má být odlesk Boží lásky, přijetí a odpuštění. Kristus sám se stává příkladem, když poslední slovo, které vychází z jeho úst zní, „Bože odpusť jim“. Nemyslel tím přátelům a sympatizantům, ale těm, kteří Ho pravě ukřižovali. Těm, kteří Ho nenáviděli k smrti se obrátil s láskou. Stejně laskavě odpoví i na zločinci, jenž Ho osočuje, když bezmocně visí na kříži. Boží láska má začít v rodině, ve společnosti, mezi církvemi, mezi lidmi. Boží odpuštění musí přesáhnout osobní rovinu a neomezovat se  vlastní libostí a nelibostí. Kristus zemřel pro katolíka, evangelíka, jehovistu, komunistu, ateistu…jsme všichni Boží děti  zde nerozhoduje ani farář ani církev.

Je vždycky třeba začít u sebe. Svět je špatný, protože i já mám svůj podíl v tom co je na světě špatné. Aby svět se měnil k lepšímu, musím chtít ho změnit k lepšímu a stát se příkladem Kristovy lásky. Nemůžou za nic ti druzí ale všechna vinu si vzít na sebe…mohu za to jedině sám. Podobné spory a rozdělení existovaly dávno před dobou apoštola Pavla. I tehdy byla snaha dělit lidi na svaté i nesvaté, na dobré a zlé, na my a oni. Kristus do toho sporu vstupuje, zaplatí za to nejvyšší cenu, vlastním životem. Přitom odpouští. Lidi, kteří se dostanou do extremní situace jako Kristus, je na světě opravdu málo a těžko bychom jim zazlívali to, že některé věci nejsou v lidské moci odpustit.

Apoštol Pavel by nám hodně napovídal pokud jde o křivdy, odpuštění, smíření a přijetí. Sám páchal mnoho zlého, pronásledoval a zavinil smrt mnoho nevinných Křesťanů. Poznal Krista o hodně později než kterýkoli z ostatních apoštolů. Přesto se odvážil s pokorou prosit o odpuštění a zvěstovat dobrou zprávu. Že nevinný zemřel za nás hříšné, abychom my hříšní dosáhli spásu.  Stal se obhájce obrácených pohanů a postavil Řeky  i Židy vedle sebe jako rovné před Bohem.

Přejeme vám požehnané velikonoční svátky, ať láska Syna Božího přebývá v nás. Bůh vám žehnej a opatruj.

S bratrskou láskou Bob Helekia Ogola

farář sboru

Naučil jsem se v životě dvěma důležitým věcem: předně, že jsem velký hříšník, a za druhé, že Ježíš je ještě větším Spasitelem. I. Newton

Nejdek       Jáchymov

Nejdek

Jáchymov

Velký Pátek

Bohoslužby se čtením pašijí

Velikonoční neděle

Bohoslužby s Večeří Páně

Velikonoční pondělí

Bohoslužby s pěveckým sborem  v kostele

30.04.2011

Koncert ČVUT  v kostele

1. Kor. 1, 18-25: Kristus mě totiž neposlal křtít, ale kázat evangelium, ne v moudrosti řeči, aby snad nebyl zmařen Kristův kříž. Neboť slovo kříže je těm, kteří hynou, bláznovstvím, ale pro nás, kteří docházíme spasení, je to Boží moc.  Je přece napsáno: "Zahubím moudrost moudrých a rozumnost rozumných zavrhnu."Kde je moudrý? Kde zákoník? Kde je myslitel tohoto věku? Neobrátil Bůh moudrost tohoto světa v bláznovství? Když totiž v Boží moudrosti svět nepoznal Boha skrze moudrost, zalíbilo se Bohu spasit věřící skrze bláznivost kázání. Židé totiž žádají znamení, Řekové zase hledají moudrost, ale my kážeme Krista ukřižovaného - pohoršení pro Židy a bláznovství pro Řeky, těm však, kteří jsou povoláni, jak Židům, tak Řekům, Krista - Boží moc a Boží moudrost. Protože Boží bláznivé je moudřejší než lidé a Boží slabé je silnější než lidé.

Děkujeme vám všem, kteří jste nás podpořili hmotně i duchovně. Bůh vám žehnej.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~o~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~