Velikonoční dopis 2012

Farní Sbor Českobratrské Církve Evangelické v Nejdku

Matouš, 21,5 .

Milé sestry, milí bratři!

Přicházející svátky nám mají připomenout utrpení Ježíše Krista a následně jeho ukřižování, smrt na kříží, zmrtvých vzkříšení  a sestoupení do nebe, kde sedí na Boží pravící. Král se narodil jako chudé dítě a nakonec umírá smrtí zločince. Přesto jsme přesvědčení o jeho nevinností a kajícně přiznáváme, že za nás zemřel. Za naši hříšnou povahu, jenž se doposud nezměnila.

Velikonoce je doba radostí ze smrtí. Neboť Bůh nás tak miloval, že dal svého jednorozeného Syna, aby zemřel za nás. Spravedlivý umřel, aby hříšný člověk měl život věčný. Chtěl dokázat hříšnému člověku, že opak je pravdou. Dává ti naději, že nejsi tak špatný jak si sám  myslíš. V hloubí duše si  všichni  přejeme lepší svět. Svět, kde přebývá láska a odpuštění. Svět bez hádek. Prostě svět, kde vládne mír a harmonie. Přesto skutečnost bývá jiná a  mluvíme většinou o zkaženém světě, světě zlodějů, podvodníků, cizoložníku apod. Málokdy nás napadne vidět krásný svět, jenž Bůh pro nás stvořil. Bližní je většinou zlý a já svatý. Skoro nikdy v něm nedokážeme vidět Boží obraz. Jenže ať chceme či nikoli, v písmu je jasně psáno, že Bůh stvořil člověka k obrazu svému. To se nezměnilo ani v době Ježíše Krista. Bůh zůstal lidem věrný ač se lidé od něho vzdálili. Pravděpodobně lidi v době Ježíše Krista byli ještě horší a krutější než my dnes. Za cizoložství hned kamenovali. Na to Kristus odpovídal s láskou. Ať ten, kdo je bez viny, hodí kamenem. Stejným dechem, ten kdo řekl něco jiného o Bohu, než obecné známé pravdy hned se stal rouhačem a hned ukřižovat. Tam skončil Ježíš sám, aby nám ukázal jak moc jsme se mýlili a vzdálili se od Boží pravdy.

Kristus se obětoval za nás, abychom už nemuseli obětovat sami sebe. Sice dříve obětovali místo sebe berana nebo holuba, ale to nevinné zvířátko bylo zabito místo tebe. Byl jsi to ty, kdo měl být sám obětován a ten rituál se opakoval rok co rok. Kristus však činí definitivní konec tomuto aktu. Připomíná ti, že už nežiješ v hříchu, ale z milosti. Přitom nezapírá hříšnou povahu člověka. A obětovat nesmíš ani svého bližního, protože i za něj Kristus byl obětován.

A není Kristus, kdo se staví proti záchraně člověka, ale spíše člověk proti člověku, hříšník proti hříšníku.

Přejeme vám požehnané velikonoční svátky, ať láska Syna Božího přebývá ve vás. Bůh vám žehnej a opatruj vás.

S bratrskou láskou    Bob Helekia Ogola

farář sboru

Naučil jsem se v životě dvěma důležitým věcem:

předně, že jsem velký hříšník, a za druhé,

že Ježíš je ještě větším Spasitelem. I. Newton

Nejdek

Jáchymov

Velký Pátek

Bohoslužby se čtením pašijí

Velikonoční neděle

Bohoslužby s Večeří Páně

Matouš 21,1-15

A když se přiblížili k Jeruzalému, a přišli do Betfage k hoře Olivetské, tedy Ježíš poslal dva učedlníky své, Řka jim: Jdětež do městečka, kteréž proti vám jest, a hned naleznete oslici přivázanou a oslátko s ní. Odvěžtež je a přiveďte ke mně. A řekl-liť by kdo co vám, rcete, že Pán jich potřebuje, a hnedť propustí je. Toto se pak všecko stalo, aby se naplnilo povědění skrze proroka, řkoucího: Povězte dceři Sionské: Aj, král tvůj béře se tobě tichý, a sedě na oslici, a na oslátku té jhu podrobené. I jdouce učedlníci, a učinivše tak, jakž jim byl přikázal Ježíš. Přivedli oslici i oslátko, a vložili na ně roucha svá, a jej na vrchu na ně posadili. Mnohý pak zástup stlali roucha svá na cestě, jiní pak ratolesti z stromů sekali, a metali na cestu. A zástupové, kteříž s předu i s zadu šli, volali, řkouce: Hosanna synu Davidovu. Požehnaný, kterýž se béře ve jménu Páně. Hosanna na výsostech. A když vjel do Jeruzaléma, zbouřilo se všecko město, řkouce: I kdo jest tento? Zástupové pak pravili: Toto jest ten Ježíš, prorok z Nazaréta Galilejského. I všel Ježíš do chrámu Božího, a vymítal všecky prodávající a kupující v chrámě, a stoly penězoměnců a stolice prodávajících holubice převracel, A řekl jim: Psánoť jest: Dům můj dům modlitby slouti bude, ale vy učinili jste jej peleší lotrovskou. I přistoupili k němu slepí a kulhaví v chrámě, a uzdravil je. Vidouce pak přední kněží {biskupové} a zákonníci divy, kteréž činil, a dítky, any volají v chrámě a praví: Hosanna synu Davidovu, rozhněvali se. A řekli jemu: Slyšíš-liž, co tito praví? Ježíš pak řekl jim: I ovšem. Nikdá-liž jste nečtli, že z úst nemluvňátek a těch, kteříž prsí požívají, dokonal jsi chválu?

Děkujeme vám všem, kteří jste nás podpořili hmotně i duchovně.

Bůh vám žehnej.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~o~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Farní sbor českobratrská církev evangelická v Nejdku,

Husova 525, Nejdek PSČ 36221. e-mail: nejdek@evangnet.cz